Serdecznie Państwa witam na stronie Kredytps

Konto osobiste jest najczęściej zakładane na długi okres czasu. Użytkownik wiąże się z bankiem i jest mu z tym poprostu wygodnie. Tymczasem nie zawsze jest to korzystne. Opłaty i taryfikatory zmieniają się i bardzo często okazuje się, iż posiadane konto nie jest już takie opłacalne i może  warto je zmienić. Zapraszam do przeglądania.

Z poważaniem Piotr Sowa


Konto osobiste w banku – zalety i rodzaje rachunków bankowych

Konto osobiste w banku – zalety i rodzaje rachunków bankowych

W ostatnich latach upowszechniło się przekonanie, że konto w banku zakłada nie tylko biznesman, ale zwykły Jan Kowalski. Dziś nikogo nie dziwi, że prawie każdy dorosły ma swój rachunek w banku. Konta klientów indywidualnych są dzisiaj bardzo powszechne. Takie konto znacznie ułatwia życie. Można na nim przechowywać pieniądze, otrzymuje się na nie przelew z wynagrodzeniem, pensją, rentą czy emeryturą. Konto umożliwia również samodzielne wykonywanie przelewów, zakupów przez Internet i innych operacji bezgotówkowych. Konto osobiste określane jest również jako ROR – Rachunek Oszczędnościowo Rozliczeniowy. Założenie konta nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności. Można je założyć w banku, a można i samodzielnie, nie wychodząc z domu. Dziś prawie każdy ma dostęp do Internetu, może więc samemu założyć swoje konto osobiste.

Decydując się na posiadanie konta, musimy wpierw zastanowić się nad jego przeznaczeniem, czy będzie ono służyło tylko do przechowywania środków, czy też chcemy posługiwać się nim do wykonywania różnych operacji na koncie. Jeżeli wybierzemy pełną obsługę konta, z wieloma funkcjami, musimy się liczyć z tym, że mogą być za to naliczone dodatkowe opłaty. Obecnie jednak wiele banków oferuje konta osobiste z wieloma funkcjami przy stosunkowo niskiej opłacie miesięcznej. Prowadzenie konta przez Internet, dostęp do e-bankowości to współcześnie standard. Różne rodzaje kont osobistych Współcześnie banki oferują wiele rodzajów kont, np. konta dla dzieci i młodzieży niepełnoletniej, dla studentów, emerytów, konta oszczędnościowe i techniczne, które służą do spłaty kredytów. Poszczególne rodzaje kont osobistych różnią się od siebie zakresem możliwości. Niektórym zależy na tym, aby były one proste w obsłudze, a inni poszukują wielu dodatkowych funkcji. Im młodsi użytkownicy, tym bardziej zafascynowani nowymi możliwościami w obsłudze konta. Starsi, szczególnie emeryci, potrzebują konta głównie do przechowywania środków, wypłaty pieniędzy z bankomatu i transakcji bezgotówkowych wykonywanych kartą kredytową albo debetową.

W ostatnich latach dużo słyszy się o kontach dla dzieci, młodzieży, studentów. Banki przyzwyczają w ten sposób młodych ludzi do posiadania konta i oszczędności. Liczą również na to, że w przyszłości młodzi klienci, gdy zaczną już pracować zawodowo, pozostaną w banku i będą posiadali nadal w nim konto w pełni funkcjonalne. Jak założyć konto osobiste? Założenie konta osobistego, rachunku ROR zajmuje nie więcej niż pół godziny. Przed podpisaniem umowy z bankiem należy dokładnie zapoznać się z tabelą opłat oraz prowizji. Najczęściej rachunek bankowy dostosowany jest do wpływów na konto. Po podpisaniu umowy, założeniu konta, bank w ciągu kilku dni przesyła klientowi karty debetowe, czasem również kredytowe i inne narzędzia autoryzacyjne niezbędne do prowadzenia konta, np. karty kodów albo tokeny. W jaki sposób mamy dostęp do konta? Operacje na koncie możemy przeprowadzić w banku przy pomocy pracownika. Można również samodzielnie, przez Internet, zalogować się do banku, poprzez bankowość elektroniczną, sprawdzić saldo konta i wykonywać różne operacje na koncie. Ten sposób jest najczęściej preferowany w dobie powszechnego dostępu do Internetu. Autoryzacja operacji na koncie dokonuje się przy wykorzystaniu tokenów, kart z poufnymi kodami albo przez sms wysyłany na telefon klienta. Dyspozycje do przeprowadzenia operacji na koncie można również składać telefonicznie. Wówczas pracownik banku, po zweryfikowaniu naszej tożsamości, działając w naszym imieniu sprawdzi saldo konta, wykona przelew lub inną czynność na koncie.

Karty płatnicze – Każdy posiadacz konta osobistego otrzymuje od banku karty płatnicze. Możemy wyróżnić trzy ich rodzaje. Karta debetowa – najbardziej popularna, karta kredytowa oraz karty obciążeniowe. O każdej z nich warto napisać kilka słów. Karta debetowa należy do najczęściej używanych kart. Przeznaczona jest ona do bieżącej obsługi rachunku bankowego. To dzięki tej karcie każdy użytkownik konta osobistego może wypłacać środki z bankomatu. Można wypłacić wszystkie pieniądze, które posiadamy na koncie, a można tylko taką sumę, której potrzebujemy w danym dniu, np. 100 zł. Wielu użytkowników kont ustawia sobie na koncie limity wypłaty i operacji bankowych w ciągu dnia lub miesiąca, np. wypłata z bankomatu 200 zł/dzień, limit operacji przez Internet – 500 zł/dzień albo 5000 zł/miesiąc. Z kolei karta kredytowa to bardzo komfortowy sposób dokonywania płatności. Możemy realizować transakcje bezgotówkowe i przez Internet nawet wtedy, kiedy nie posiadamy nic na koncie. Niektórzy użytkownicy kart kredytowych posiadają mniejsze, a inni większe limity na karcie kredytowej. To może być np. 1000 zł, 2000 zł albo 5000 zł. Czasem więcej.

Należy jednak co miesiąc spłacać kwoty zadłużenia, całą kwotę albo przynajmniej kwotę minimalną, np. przy limicie 2000 zł, klient musi wpłacić min. 100 czy 200 zł miesięcznie. Przy wykonywaniu transakcji kartą kredytową należy zachować ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad – nie przekraczać ustalonych przez bank limitów na karcie i regularnie (co miesiąc) spłacać kartę. Środki na karcie kredytowej traktowane są przez bank jak kredyt. Jeżeli nie będziemy spłacać karty, bank wypowie nam umowę i trzeba będzie od razu spłacić całą sumę. Czasem może być to trudne, gdy kwota jest wysoka i przysporzy nam dodatkowych problemów związanych z zadłużeniem (wypowiedzenie umowy albo egzekucja komornicza). Wśród kart płatniczych wyróżniamy jeszcze karty obciążeniowe. Zasada ich działania jest podobna do karty kredytowej.

Bank udziela użytkownikowi karty limitu na wydatki, jednak karta jest powiązana z kontem i co miesiąc automatycznie pobierane są z rachunku osobistego środki na pokrycie zadłużenia. Posiadanie kart płatniczych, szczególnie karty debetowej, jest dziś pewnym standardem. Każdy użytkownik konta osobistego posiada również kartę do wykonywania operacji bankowych – wypłaty środków z bankomatu lub też wpłaty pieniędzy we wpłatomacie oraz do realizowania transakcji bezgotówkowych w sklepach i innych punktach, gdzie możemy zapłacić kartą (np. na stacji paliw, w aptece lub na poczcie). Optymalny wybór konta osobistego Współcześnie banki oferują wiele rodzajów kont osobistych dostosowanych do potrzeb klientów. Już nie tylko przedsiębiorcy czy biznesmani posiadają konta, ale zdecydowana większość społeczeństwa. Posiadacze kont używają kart debetowych, kredytowych lub obciążeniowych, które ułatwiają obsługę konta i wykonywanie na nim operacji. W każdej chwili możemy zdecydować się na zmianę rachunku bankowego, skorzystanie z lepszej oferty banku niż dotychczas. Można np. założyć sobie złote konto, ale trzeba liczyć się z tym, że jest ono dedykowane szczególnie tym osobom, które posiadają duże wpływy na konto, prowadzą działalność własną. Można też zamknąć konto w jednym banku i otworzyć w drugim. Ważne, żeby nasza decyzja była przemyślana i zaplanowana w dłuższym okresie czasu.

Podsumowanie Konto osobiste zdecydowanie ułatwia życie. Poza tym nasze środki są bezpieczne, nie trzymamy ich w domu w przysłowiowej „skarpecie”, ale ulokowane są na koncie i oprocentowane na niewielki procent. Konto osobiste uczy też oszczędności. Wypłacamy z niego środki wtedy, kiedy musimy załatwić konieczne płatności. Warto wpajać tę wiedzę dzieciom i młodzieży już od najmłodszych lat. Konto i karta płatnicza służy do zabezpieczenia naszych środków i dokonywania w pierwszej kolejności koniecznych wydatków, a w drugiej dopiero do realizowania luksusowych czy hobbystycznych zakupów. Młody człowiek powinien od dziecka być wychowywany w tym właśnie kierunku. Nie zawsze tak jest. Czasem rodzice dają dzieciom i młodzieży dużą swobodę – dzieci wypłacają z konta środki w każdej chwili, kiedy mają taką zachciankę lub nadużywają karty kredytowej. Oczywiście nie jest to zabronione, nikomu nie można zabronić wydawać jego pieniędzy. W dłuższej perspektywie takie działanie może jednak przynieść negatywne konsekwencje życiowe i utrwalić złe nawyki. Korzystajmy z kont osobistych i kart płatniczych z głową i dokonujmy świadomych i przemyślanych wyborów.
Pozdrawiam właściciel portalu Piotr SowaWszystkie artykuły opublikowane w portalu www.kredytps.pl są wyłącznie informacyjne. Szczegółowe informacje udzielą Państwu doradcy kredytowi. Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie treści w całości lub jej fragmentach zabronione.